Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, iż uruchomiliśmy system akredytacyjny na Galę Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal 2021, która odbędzie się 25 czerwca 2021 roku w Operze na Zamku w Szczecinie.
Wydarzenie odbędzie się w rygorze sanitarnym, a elementem niezbędnym do uzyskania akredytacji jest wypełnienie wniosku dostępnego na stronie http://fryderyki.pl/akredytacje/. Bardzo prosimy o wypełnienie go do dnia 23 czerwca, do godz. 12.00.
Informację z potwierdzeniem przyznania akredytacji otrzymają Państwo drogą mailową 23 czerwca do końca dnia.
Gala Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal 2021
Opera na Zamku w Szczecinie
Szczecin, ul. Korsarzy 34
25 czerwca (piątek), godz. 19:30
Fryderyki – to najważniejsza nagroda muzyczna na polskim rynku, wręczana od 1994 roku. Od 1999 przyznaje ją powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna, która zrzesza ponad 1 400 członków: twórców, kompozytorów, dziennikarzy muzycznych, przedstawicieli branży fonograficznej oraz artystów nominowanych w poprzednich edycjach nagród. Laureaci wyłaniani są w drodze dwuetapowego tajnego głosowania członków Akademii. Autorką statuetki Fryderyk jest rzeźbiarka Dorota Dziekiewicz-Pilich.
W dziedzinie muzyki poważnej Fryderyki wręczane są w dziesięciu kategoriach, reprezentujących różne style i gatunki muzyczne, od nagrań muzyki solowej i kameralnej po operową i symfoniczną oraz od baroku do współczesności.
W tym roku o tę wyjątkową statuetkę ubiegają się m.in. śpiewaczki Aleksandra Kurzak, Agata Zubel i Agnieszka Rehlis, skrzypek Jakub Jakowicz w duecie z pianistą Bartoszem Bednarczykiem, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Wrocław Baroque Ensemble, a także Polska Orkiestra „Sinfonia Iuventus”.
Pełna lista nominowanych w kategoriach muzyki poważnej dostępna jest: tutaj.
Uroczyste wręczenie statuetek obędzie się w Szczecinie, w zabytkowych murach Zamku Książąt Pomorskich, gdzie mieści się Opera na Zamku. Wieczór uświetnią koncerty w wykonaniu znakomitych polskich artystów, m.in. jednej z najzdolniejszych śpiewaczek młodego pokolenia Elwiry Janasik (mezzosopran), wybitnej flecistki, laureatki tegorocznego Paszportu „Polityki” Ani Karpowicz, nominowanego do Fryderyka 2021 w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna Kwartetu Śląskiego, a także duetu pianisty Aleksandera Dębicza i gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego.
Solistom towarzyszyć będzie orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka.
Relację z uroczystej gali wręczenia Fryderyków 2021 w kategoriach muzyki poważnej będzie można obejrzeć w telewizji TVP Kultura, a także wysłuchać na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia.
Informacja prasowa dotycząca wydarzenia dostępna jest tutaj.
Organizatorzy wydarzenia: Związek Producentów Audio-Video, Akademia Fonograficzna.
Gospodarze wydarzenia: Miasto Szczecin, województwo zachodniopomorskie, Opera na Zamku w Szczecinie.
Partnerzy merytoryczni: Związek Artystów Wykonawców STOART, Szczecińska Agencja Artystyczna.
Patroni medialni gali muzyki poważnej: TVP Kultura, Program Drugi Polskiego Radia, Magazyn „Presto”
O Związku Producentów Audio-Video
ZPAV jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ok. 90% rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami producentów fonograficznych. Od momentu powstania w 1991 roku ZPAV prowadzi działania na rzecz dynamicznego rozwoju rynku muzycznego w Polsce.
Jest grupą krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1 400 firm w 66 krajach). ZPAV działa na forum legislacyjnym, współpracuje z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie ograniczenia naruszeń praw autorskich i pokrewnych, prowadzi szerokie działania edukacyjne oraz promocyjne, wspierające rozwój rynku muzycznego, m.in. opracowuje Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) oraz przyznaje wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt.
Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków – nagród muzycznych, przyznawanych przez środowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.