· Szczecin i Pomorze Zachodnie gospodarzami Fryderyk Festiwal 2022!
· Już 22 kwietnia pierwsze wydarzenie: Gala Muzyki Poważnej i koncert z udziałem najwybitniejszych polskich solistów i zespołów.
· Tydzień później – 29 kwietnia – Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Netto Arenie, podczas której zobaczymy i usłyszymy najgorętsze nazwiska polskiej muzyki, m.in.: Katarzynę Nosowską, Darię Zawiałow, Young Leosię, Organka i Mroza!
· Bilety na obie gale już w sprzedaży!
Bardzo cieszymy się, że ponownie będziemy mogli celebrować święto polskiej muzyki w Szczecinie. Najważniejsze nagrody muzyczne zasługują na oprawę na najwyższym poziomie, a Opera na Zamku jest wyjątkowym miejscem muzyki i pasji. W jej murach każdy rodzaj muzycznej wypowiedzi brzmi wspaniale.
Podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia byliśmy pod dużym wrażeniem zarówno wielkiego zaangażowania Miasta Szczecin i Województwa Zachodniopomorskiego, jak i niezwykle gorącego przyjęcia ze strony szczecińskiej publiczności zgromadzonej w Netto Arenie. Artyści do dziś podkreślają wspaniałą atmosferę i dobrą energię, jaka wytworzyła się podczas tamtego koncertu. Mamy nadzieję, że wydarzenie jakim jest Fryderyk Festiwal pomoże nieść w Polskę przekaz, że Szczecin i Pomorze Zachodnie to miejsca wyjątkowych inicjatyw kulturalnych, tworzonych i wspieranych przez ludzi z pasją.
Niesamowite emocje towarzyszą gali Fryderyków. Dobrze je pamiętamy z zeszłego roku, kiedy Szczecin wraz z Pomorzem Zachodnim był gospodarzem tego wydarzenia. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli na nowo przeżywać te piękne chwile w naszym mieście. Najlepsi muzycy, wykonawcy, producenci muzyczni w Polsce będą mieli okazję przeżyć piękne emocje, a wraz z nimi my, mieszkańcy, jak również lokalni artyści. To jest najważniejsza nagroda muzyczna w kraju i dobrze, że zostanie ona wręczona u nas.
Coraz więcej wydarzeń kulturalnych wybiera na swój port Pomorze Zachodnie. Te które do niego zawitają, bardzo często robią to ponownie. Niezwykle miło wspominam muzyczne doznania, które towarzyszyły nam podczas gali Fryderyków w zeszłym roku. Cieszę się, że i tym razem to właśnie w Szczecinie wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Jestem przekonany, że te spektakularne wydarzenia na długo pozostaną w pamięci widzów
Fryderyki to nagrody przyznawane przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1 700 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.
Zwycięzcy są wybierani w drugiej turze tajnego głosowania. Wówczas członkowie Akademii wskazują już tylko jedną pozycję w danej kategorii. W przypadku uzyskania tej samej liczby głosów przez dwie lub więcej nominowanych pozycji odpowiedniemu zwiększeniu ulega liczba zwycięzców.
ZPAV jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ok. 90% rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami producentów fonograficznych. Od momentu powstania w 1991 roku ZPAV prowadzi działania na rzecz dynamicznego rozwoju rynku muzycznego w Polsce.
Jest grupą krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1 400 firm w 66 krajach). ZPAV działa na forum legislacyjnym, współpracuje z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie ograniczenia naruszeń praw autorskich i pokrewnych, prowadzi szerokie działania edukacyjne oraz promocyjne, wspierające rozwój rynku muzycznego, m.in. opracowuje Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) oraz przyznaje wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt.
Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków – nagród muzycznych, przyznawanych przez środowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.