· Gliwice gospodarzem Fryderyk Festiwal 2023
· Już 22 kwietnia Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu
· Na scenie Areny Gliwice zagoszczą najgorętsze nazwiska polskiej branży muzycznej, m.in.: T. Love, Mrozu, Sara James, Julia Wieniawa, Szczyl, Smolasty i zespół Behemoth!
· Bilety na galę już w sprzedaży na ticketmaster.pl
Gliwice – kolebka kultury
Bardzo cieszy mnie, że to właśnie w Gliwicach odbędzie się gala rozdania najbardziej prestiżowych polskich nagród muzycznych. Fryderyki mają swoje niekwestionowane miejsce w polskiej branży muzycznej. Jestem przekonany, że Arena Gliwice to doskonałe miejsce na organizację tego typu wydarzenia i że dzięki możliwościom, jakie stwarza, i entuzjazmowi organizatorów będziemy świadkami niezwykłej uroczystości. W imieniu całego miasta serdecznie zapraszam do Gliwic zarówno artystów, jak i fanów polskiej muzyki
Bardzo cieszymy się, że wracamy na Śląsk, by celebrować święto polskiej muzyki. Do dziś wspominamy Fryderyki, które odbyły się w Katowicach: perfekcyjną organizację, zaangażowanie i gorące przyjęcie ze strony publiczności. Jestem bardzo szczęśliwy, że wybór padł na Gliwice. To miasto wyjątkowych inicjatyw, pełne kultury i pasji, aktywnie działające na rzecz propagowania każdego rodzaju muzyki. A najważniejsze nagrody muzyczne w kraju zasługują na taką arenę. I w tym roku będzie to Arena Gliwice! Jestem przekonany, że Fryderyki poniosą w Polskę przekaz, że Gliwice są tak #bliskokultury jak to tylko możliwe.
Muzyka i emocje
Nie zabraknie też iście wybuchowych momentów! Na scenie gliwickiej areny zobaczymy najważniejszą polską grupę z kręgu black i death metalu – zespół Behemoth, który od lat pracuje na pozycję lidera w swojej kategorii na światowej scenie muzycznej. Ich występy to majestatyczne, dopracowane w każdym szczególe, spektakle.
Fryderyki to najważniejsze narody muzyczne przyznawane od 1995 roku przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1 900 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.
Zwycięzcy są wybierani w drugiej turze tajnego głosowania. Wówczas członkowie Akademii wskazują już tylko jedną pozycję w danej kategorii. W przypadku uzyskania tej samej liczby głosów przez dwie lub więcej nominowanych pozycji odpowiedniemu zwiększeniu ulega liczba zwycięzców.
O Związku Producentów Audio Video
ZPAV jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ok. 90% rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami producentów fonograficznych. Od momentu powstania w 1991 roku ZPAV prowadzi działania na rzecz dynamicznego rozwoju rynku muzycznego w Polsce.
Jest grupą krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1 400 firm w 66 krajach). ZPAV działa na forum legislacyjnym, współpracuje z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie ograniczenia naruszeń praw autorskich i pokrewnych, prowadzi szerokie działania edukacyjne oraz promocyjne, wspierające rozwój rynku muzycznego, m.in. opracowuje Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) oraz przyznaje wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt.
Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków – nagród muzycznych, przyznawanych przez środowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.