04/27/23

Gala Muzyki Poważnej Fryderyk 2023 – gdzie oglądać


· Gala Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal 2023 już dziś – 27 kwietnia, w siedzibie AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy – transmisja w social mediach Fryderyk Festiwal, ZPAV i magazynu Presto, retransmisja w METRO i VOD.pl

· Ceremonię wręczenia najważniejszych nagród muzycznych w kategoriach muzyki poważnej uświetnią występy najwybitniejszych solistów i zespołów między innymi: Kasi Moś z towarzyszeniem orkiestry AUKSO, Michała Sławeckiego, Aliny Mleczko, Altberg Ensemble, Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” i Agaty Szymczewskiej z towarzyszeniem kwintetu Adama Bałdycha.

Już 27 kwietnia, w siedzibie AUKSO - Kameralnej Orkiestry Miasta Tychy odbędzie się Gala Muzyki Poważnej wieńcząca tegoroczną edycję Fryderyk Festiwal. To z pozoru nieoczywiste miejsce – budynek Mediateki – doskonale znają wielbiciele muzyki klasycznej w całym kraju. AUKSO należy bowiem do grona najlepszych orkiestr kameralnych w Europie, które dysponują własną salą koncertową. Dyrygent orkiestry, wybitny skrzypek i kameralista Marek Moś przed laty wziął sobie za cel artystyczne poszukiwania i tworzenie sztuki najwyżej jakości i ambitnie nie schodzi z kursu. AUKSO umiejętnie łączy klasykę z jazzem, muzyką rockową i alternatywną, a w tyskiej Mediatece, znanej z wyśmienitych parametrów akustycznych, rozbrzmiewają dźwięki utworów w wykonaniu członków orkiestry jak i wybitnych gości.

AUKSO, zgodnie ze swoją nazwą (z greckiego „wzrastanie”), wyznacza kierunek zawodowej drogi członków orkiestry i konsekwentnie realizuje kolejne, często honorowane nagrodami, projekty. Tylko w tym roku płyty z udziałem Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy mają trzy nominacje do Fryderyków. Sama Gala Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal odbywa się jednak w siedzibie AUKSO po raz pierwszy. Kogo na niej usłyszymy i zobaczymy?

Oprócz gospodarzy, którzy wykonają utwór Żanety Rydzewskiej Muzyka relaksacyjna na orkiestrę kameralną, a także towarzyszyć będą Kasi Moś w Prząśniczce oraz kontratenorowi Michałowi Sławeckiemu wykonującemu pieśń Marcina Nierubca do słów Jamesa Joyce’a Silently, na scenie w Mediatce wystąpi również wybitna saksofonistka Alina Mleczko. Towarzyszyć jej będzie zespół Tango Attack, proponujący słuchaczom porywające argentyńskie tanga w nowych interpretacjach, między innymi Mi Buenos Aires Querido. Wspierać go będą muzycy Kameralnej Orkiestry Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

Michał Sławecki pojawi się również w drugiej części wieczoru, by wraz z zespołem muzyki dawnej Altberg Ensamble zaprezentować arię Barbaro Traditor Vivaldiego. Gościem wieczoru będzie także Andrzej Ciepliński – znakomity klarnecista młodego pokolenia oraz utytułowany pianista Tymoteusz Bies. Wspólnie zagrają dwie miniatury mistrza Krzysztofa Pendereckiego. Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” zaprezentuje utwór Serenity oraz Ciamna nocka, ciamna z Pięciu Pieśni Kurpiowskich H.M Góreckiego, a na zakończenie wieczoru Adam Bałdych Quintet i Agata Szymczewska wykonają Pieśn Polską Henryka Wieniawskiego.

Wrażeń i emocji z pewnością nie zabraknie, tym bardziej że koncerty będą jedynie muzyczną pauzą w ceremonii ogłaszania laureatów Fryderyków 2023.

Transmisję z uroczystości będzie można oglądać na żywo od godz. 20:00 na Facebooku ZPAV i Magazynu Presto oraz kanale You Tube Fryderyk Festiwal, a retransmisję w stacji METRO, 8 maja o godzinie 21:40 i na VOD.pl

https://youtube.com/live/NWCgyrFdWO8?feature=share

 

Partnerem tegorocznej Gali Muzyki Poważnej został ZAiKS – stowarzyszenie autorek i autorów oraz największa w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Zbiera i wypłaca uprawnionym tantiemy ze wszystkich kanałów i mediów. Rozwija technologie umożliwiające efektywny przepływ wynagrodzeń za wykorzystanie twórczości. Działa także na rzecz zrównoważonego rozwoju sektora kreatywnego. Więcej na www.zaiks.org.pl.

Pełna lista nominowanych do nagrody Fryderyk 2023 znajduje się tutaj:

https://fryderyki.pl/fryderyk-2023/.

Fryderyk Festiwal 2023

Gala Muzyki Poważnej

27 kwietnia 2023 r. Mediateka – Sala Koncertowa,

Piłsudskiego 16, 43-100 Tychy

Organizator wydarzenia: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna

Partner wydarzenia: Województwo Śląskie

Pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego

Współorganizator wydarzenia: Ars Cameralis Silesiae Superioris Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Gospodarz wydarzenia: Miasto Tychy

Partner wydarzenia: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Škoda, Ticketmaster, Hotele Diament, #DajPrawoKulturze

Patroni medialni Gali Muzyki Poważnej: Magazyn Presto

Producent gali: High Events

Partner bankietu: Tejo

Fryderyki to najważniejsze narody muzyczne przyznawane od 1995 r. przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi ponad 2 tys. artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.

Zwycięzcy są wybierani w drugiej turze tajnego głosowania. Wówczas członkowie Akademii wskazują już tylko jedną pozycję w danej kategorii. W przypadku uzyskania tej samej liczby głosów przez dwie lub więcej nominowanych pozycji odpowiedniemu zwiększeniu ulega liczba zwycięzców.

O Związku Producentów Audio Video

ZPAV jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ok. 90% rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami producentów fonograficznych. Od momentu powstania w 1991 r. ZPAV prowadzi działania na rzecz dynamicznego rozwoju rynku muzycznego w Polsce.

Jest grupą krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1 400 firm w 66 krajach). ZPAV działa na forum legislacyjnym, współpracuje z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie ograniczenia naruszeń praw autorskich i pokrewnych, prowadzi szerokie działania edukacyjne oraz promocyjne, wspierające rozwój rynku muzycznego, m.in. opracowuje Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) oraz przyznaje wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt.

Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków – nagród muzycznych, przyznawanych przez środowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.