· Jubileuszowa Gala Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal 2024 już w niedzielę 28 kwietnia – transmisja na stronie głównej Onet.pl, na Facebooku Onet Kultura, ZPAV oraz Magazynu „Presto”, a także na kanałach YouTube Fryderyk Festiwal i Onet Styl Życia.
· Ceremonii wręczenia Fryderyków będą towarzyszyły występy najwybitniejszych polskich muzyków – solistów i kameralistów. Nie zabraknie również akcentu operowego.
· Bilety na galę, która odbędzie się w siedzibie NOSPR w Katowicach, są jeszcze w sprzedaży.
Już 28 kwietnia w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się jubileuszowa 30. Gala Muzyki Poważnej, wieńczącą tegoroczną edycję Fryderyk Festiwalu.
Wieczór rozpocznie się utworem w wykonaniu występującej w roli gospodarza Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Pod batutą Łukasza Borowicza usłyszymy wizjonerską muzykę Benjamina Brittena – Burzę, jedno z jego interludiów morskich, pochodzących z opery Peter Grimes. Następnie w obszar muzyki francuskiej wprowadzi słuchaczy {oh!} Trio pod kierunkiem wybitnej skrzypaczki Martyny Pastuszki, której towarzyszyć będą Krzysztof Firlus (viola da gamba) i Anna Firlus (klawesyn). Artyści wykonają fragment z jednej z suit Josepha Marchanda. Z kolei wirtuoz skrzypiec Jakub Jakowicz z towarzyszeniem NOSPR pod dyrekcją Łukasza Borowicza wykona Medytację z opery Thaïs Julesa Masseneta, również po to, aby wprowadzić słuchaczy w świat opery, która jest żywiołem kolejnej gwiazdy gali Fryderyków – barytona Szymona Mechlińskiego. Jego potężny głos będzie można podziwiać w dramatycznych ariach z oper Zygmunta Noskowskiego (Wyrok) i Giacoma Pucciniego (Płaszcz).
Zanim w drugiej części gali przejdziemy do lżejszych, tanecznych rytmów, usłyszymy utwór wyróżnionej w ubiegłym roku nagrodą ZAiKS Anny Rocławskiej-Musiałczyk. Jej Two contrasts for a duo zabrzmi w wykonaniu znakomitych skrzypków Marty Gidaszewskiej i Roberta Łaguniaka, tworzących wspólnie uznane na świecie Polish Violin Duo.
A potem już temperatura wydarzeń będzie tylko rosnąć, ponieważ na estradzie pojawi się Marcin Masecki, pianista, kompozytor i brawurowy improwizator. Merengue, bolera i tanga we własnej aranżacji nagrał niedawno na znakomitej płycie Boleros y más, której fragmentami uraczy publiczność fryderykowej gali.
W finale wieczoru zabrzmi klasycyzujące opracowanie tanga – III część Double concerto Astora Piazzolli w wykonaniu znakomitego klarnecisty Jana Jakuba Bokuna i jego muzycznego kompana, gitarzysty Jakuba Kościuszki.
Transmisję z ceremonii wręczenia nagród będzie można oglądać na żywo na stronie głównej Onet, na Facebooku Onet Kultura, ZPAV oraz Magazynu „Presto”, a także na kanałach YouTube Fryderyk Festiwal i Onet Styl Życia. Retransmisja w telewizji Metro 7 maja o godz. 22:45.
FB ZPAV: https://www.facebook.com/zpavpl
FB Onet Kultura: https://www.facebook.com/OnetKultura
FB Magazyn Presto: https://www.facebook.com/PrestoMagazyn
YT Fryderyk Festiwal: https://www.youtube.com/@FryderykFestiwal
YT Onet Styl Życia: https://www.youtube.com/@OnetStylZyciaPL
Pełna lista nominowanych do nagrody Fryderyk 2024 znajduje się na stronie: fryderyki.pl/fryderyk-2024/.
BILETY
Uroczysta Gala Muzyki Poważnej odbędzie się 28 kwietnia w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wydarzenie będzie otwarte dla publiczności. Bilety są dostępne na stronie: www.nospr.bilety24.pl.
Fryderyk Festiwal 2024
Gala Muzyki Poważnej
28 kwietnia 2024 r., NOSPR
Plac Wojciecha Kilara 1, 40-202 Katowice
Więcej bieżących informacji na kanałach społecznościowych Fryderyk Festiwal oraz stronie: www.fryderyki.pl.
Organizatorzy wydarzenia: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna, dajprawokulturze.pl.
Partner główny: Województwo Śląskie.
Współgospodarz wydarzenia: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Partnerzy wydarzenia: Związek Artystów Wykonawców STOART, Škoda, Orlen, House of Diamond, Tejo, LaBiostetique.
Patroni medialni Gali Muzyki Poważnej: Onet.pl, magazyn „Presto”.
Producent wydarzenia: High Events.
Fryderyki to najważniejsze narody muzyczne przyznawane od 1995 r. przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi niemal 1800 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.
Zwycięzcy są wybierani w drugiej turze tajnego głosowania. Wówczas członkowie Akademii wskazują już tylko jedną pozycję w danej kategorii. W przypadku uzyskania tej samej liczby głosów przez dwie lub więcej nominowanych pozycji odpowiedniemu zwiększeniu ulega liczba zwycięzców.
Związek Producentów Audio Video (ZPAV) jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ok. 90% rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami producentów fonograficznych. Od momentu powstania w 1991 r. ZPAV prowadzi działania na rzecz dynamicznego rozwoju rynku muzycznego w Polsce.
Jest grupą krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1 400 firm w 66 krajach). ZPAV działa na forum legislacyjnym, współpracuje z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie ograniczenia naruszeń praw autorskich i pokrewnych, prowadzi szerokie działania edukacyjne oraz promocyjne, wspierające rozwój rynku muzycznego, m.in. opracowuje Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) oraz przyznaje wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt.
Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków – nagród muzycznych, przyznawanych przez środowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.