W niedzielę, 30 marca, w imponującej akustyką siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach poznaliśmy laureatów najważniejszych polskich nagród fonograficznych w dwunastu kategoriach muzyki klasycznej.













Dzisiejsza scena muzyki klasycznej to scena szerokich horyzontów. Szczęśliwy jestem, że jest na niej miejsce dla wszystkich pokoleń artystów, kompozytorów i wykonawców i to zarówno indywidualistów, którzy sięgają po nowoczesny język muzyczny, jak i tych, którzy hołdują tradycji. Gala Muzyki Klasycznej była dowodem na to, że muzyka to uniwersalny język najczystszych emocji. Serdecznie gratuluję wszystkim nominowanym i laureatom – powiedział Bogusław Pluta, dyrektor zarządzający ZPAV.
Muzyka klasyczna ewoluuje – w jej obrębie mamy ów niezmienny, drogi naszemu sercu żelazny kanon, najpiękniejszą muzykę świata, która nie przestaje fascynować kolejne pokolenia. Zawsze będzie obecna na gali Fryderyków, ponieważ pozostaje punktem odniesienia dla wykonawców i ich nagrań. Ale mamy też rzeczy nowe, współczesne kompozycje, często wykonywane na estradzie przez samych kompozytorów – wybitnych instrumentalistów. Mamy crossover, połączenie klasyki z rozrywką, czerpanie z wielu stylów naraz bez żadnych ograniczeń. Jest to już gałąź klasyki na tyle silna, że Akademia Fonograficzna zdecydowała się wprowadzić w tym roku crossover jako jedną z kategorii, w których przyznawana jest ta zaszczytna nagroda. Miało to także wpływ na dobór programu: własne utwory przedstawili młodzi wykonawcy i kompozytorzy w jednej osobie: Mateusz Smoczyński, Michał Pepol oraz „kompozytor koncertujący” Dariusz Przybylski. A przede wszystkim postawiliśmy w tym roku w programie gali na młodych – w nich przyszłość klasyki – podkreśla Anna S. Dębowska dyrektor artystyczna gali.

Fryderyki to najważniejsze narody muzyczne przyznawane od 1995 r. przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi niemal 1 800 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.
Zwycięzcy są wybierani w drugiej turze tajnego głosowania. Wówczas członkowie Akademii wskazują już tylko jedną pozycję w danej kategorii. W przypadku uzyskania tej samej liczby głosów przez dwie lub więcej nominowanych pozycji odpowiedniemu zwiększeniu ulega liczba zwycięzców.
Związek Producentów Audio Video (ZPAV) jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ok. 90% rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami producentów fonograficznych. Od momentu powstania w 1991 r. ZPAV prowadzi działania na rzecz dynamicznego rozwoju rynku muzycznego w Polsce.
Jest grupą krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1 400 firm w 66 krajach). ZPAV działa na forum legislacyjnym, współpracuje z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie ograniczenia naruszeń praw autorskich i pokrewnych, prowadzi szerokie działania edukacyjne oraz promocyjne, wspierające rozwój rynku muzycznego, m.in. opracowuje Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) oraz przyznaje wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt.
Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków – nagród muzycznych, przyznawanych przez środowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.