Już można składać wnioski o akredytacje na Galę Muzyki Poważnej oraz Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal 2022!
· Gala Muzyki Poważnej odbędzie się 22 kwietnia w Operze na Zamku w Szczecinie!
· Tydzień później – 29 kwietnia – Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Netto Arenie, podczas której zobaczymy i usłyszymy najgorętsze nazwiska polskiej muzyki, m.in.: Katarzynę Nosowską, Darię Zawiałow, Young Leosię, Organka i Mroza!
· Wnioski o akredytacje na obie gale należy składać poprzez formularz dostępny na stronie fryderyki.pl do 18 kwietnia do końca dnia.
Pod koniec kwietnia Szczecin ponownie zamieni się w stolicę polskiej muzyki i będzie gospodarzem Fryderyk Festiwal. Pomorze Zachodnie przez tydzień gościć będzie najlepszych polskich twórców i wykonawców, którzy przybędą tam, by świętować wręczenie najważniejszych nagród muzycznych w Polsce – Fryderyków.
Już 22 kwietnia w Operze na Zamku odbędzie się uroczysta Gala Muzyki Poważnej i koncert z udziałem najwybitniejszych polskich solistów i zespołów. Ceremonia wręczenia Fryderyków w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzu zostanie zorganizowana tydzień później, 29 kwietnia w Netto Arenie, a gośćmi wieczoru będą artyści nominowani do tegorocznej edycji nagród.
Uroczystości wręczenia przyznawanych od niemal 30 lat Fryderyków uświetnią koncerty z udziałem najbardziej uznanych polskich wykonawców, reprezentujących bogactwo polskiej sceny muzycznej. To będzie prawdziwy festiwal gwiazd!
Akredytacje
Wnioski akredytacyjne na Galę Muzyki Poważnej oraz Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal 2022 można wypełnić na stronie: https://fryderyki.pl/akredytacje-2022/ do 18 kwietnia. Potwierdzenia przyznania akredytacji wraz z harmonogramem imprez zostaną przesłane do dziennikarzy i fotoreporterów do 20 kwietnia, a odbierać je będzie można 22 kwietnia w biurze festiwalowym na terenie Opery na Zamku (akredytacje na Galę Muzyki Poważnej) i 29 kwietnia w Netto Arenie (akredytacje na Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu).
Fryderyk Festiwal. Gala Muzyki Poważnej
Gala Muzyki Poważnej zostanie podzielona na trzy wątki tematyczne: muzyka polska, opera barokowa oraz muzyka romantyczna. Nie zabraknie także muzycznego nawiązania do aktualnej sytuacji na świecie: na gali wybrzmi hołd złożony Ukrainie w wydaniu Baltic Neopolis Orchestra.
Wśród wątków romantycznych zabrzmią dzieła kameralne Józefa Władysława Krogulskiego w wykonaniu solistów-kameralistów: Jakuba Kuszlika, Seweryna Zapłatyńskiego (flet), Adriana Jandy (klarnet), Marii Machowskiej (I skrzypce), Kamila Staniczka (II skrzypce), Mateusza Dońca (altówka), Magdaleny Bojanowicz (wiolonczela) i Tomasza Januchty (kontrabas). Na polski wątek gali złożą się także utwory Grażyny Bacewicz i Mieczysława Karłowicza w wykonaniu skrzypaczki Roksany Kwaśnikowskiej i pianisty Łukasza Chrzęszczyka oraz kwartetu smyczkowego Atom String Quartet. W wykonaniu Baltic Neopolis Orchestra zabrzmi również muzyka najnowsza – RIFF na orkiestrę smyczkową Mikołaja Majkusiaka.
Wątek barokowy wypełnią arie skomponowane przez Antonia Vivaldiego i Georga Friedricha Haendla w wykonaniu sopranistki Giulii Semenzato, której towarzyszyć będzie Wrocławska Orkiestra Barokowa pod kierunkiem Jarosława Thiela. Dwukrotnie na scenie pojawi się też wybitny polski bas Adam Palka, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Opery na Zamku pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka. Usłyszymy także wybitnego pianistę młodego pokolenia Adama Kośmieję. Wykona on Balladę Friedricha Guldy, w którą wplecie wątki z utworów Fryderyka Chopina.
Pełna lista nominowanych tutaj: https://fryderyki.pl/fryderyk-2022/
Fryderyk Festiwal. Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu
Ceremonii ogłoszenia laureatów tegorocznych Fryderyków w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej w dniu 29 kwietnia w Netto Arenie towarzyszyć będzie widowisko z udziałem wyjątkowych wokalistek, m.in.: Darii Zawiałow, Kaśki Sochackiej i Mery Spolsky. Na szczecińskiej scenie zobaczymy także Katarzynę Nosowską z grupą przyjaciół, czyli zespołem Anieli oraz inne duety i kolaboracje; Brodka zagra z Tymkiem, WaluśKraksaKryzys wystąpi z Organkiem, Rosalie zaśpiewa u boku Króla, a Natalię Szroeder usłyszymy w utworze z Vito Bambino. W Netto Arenie zagra także zespół T.Love, duet Kwiat Jabłoni (który ma na koncie dwie nominacje) oraz młoda przedstawicielka hip-hopu, szczecinianka Young Leosia (nominowana m.in. w kategorii Artystka Roku).
Nie zabraknie popularnej grupy Muchy i legendy punk rocka – grupy Dezerter. Galę uświetnią również solowe męskie wykonania reprezentantów różnych gatunków muzycznych. Usłyszymy m.in. przedstawiciela młodego hip-hopu, czyli Szczyla (wyróżnionego nominacją m.in. w kategorii Album Roku Hip-Hop), lirycznego Ralpha Kaminskiego (z dwoma nominacjami na koncie, w tym za Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka) oraz nominowanego za utwór roku Mroza. Nie zabraknie także lokalnego akcentu – występu szczecińskiego saksofonisty jazzowego Sylwestra Ostrowskiego.
Wnioski akredytacyjne na Galę Muzyki Poważnej oraz Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal 2022 można wypełnić na stronie: https://fryderyki.pl/akredytacje-2022/ do 18 kwietnia. Potwierdzenia przyznania akredytacji wraz z harmonogramem imprez zostaną przesłane do dziennikarzy i fotoreporterów 20 kwietnia, a odbierać je będzie można 22 kwietnia w Biurze Festiwalowym na terenie Opery na Zamku (akredytacje na Galę Muzyki Poważnej) i 29 kwietnia w Netto Arenie (akredytacje na Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu).
Fryderyki to nagrody przyznawane od 1995 roku przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio-Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1,5 tys. artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Zwycięzcy zostają wybrani w drugiej turze tajnego głosowania. Rezultat tego głosowania pozostaje tajny aż do momentu ogłoszenia laureatów na uroczystych galach: muzyki poważnej oraz muzyki rozrywkowej i jazzu.
Organizator wydarzenia: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna.
Gospodarze wydarzenia: Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie.
Partnerzy: Związek Artystów Wykonawców Stoart, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Szczecińska Agencja Artystyczna, Škoda Auto.
Producent Gali: High Events.
Partner technologiczny: Spotify.
Patroni medialni Gali Muzyki Poważnej: TVP Kultura, magazyn „Presto”.
Patroni medialni Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu: TVN, Radio Zet, onet.pl, Player.