Fryderyk Festiwal ponownie odwiedzi Śląskie! Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu 2024 już 22 marca w PreZero Arena Gliwice! A dzień wcześniej w tej samej przestrzeni spotkania artystów z fanami!
Kto w tym roku wyjedzie z Gliwic z Fryderykiem w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej? Tego dowiemy się już w najbliższy piątek 22 marca podczas 30. Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. Ceremonii wręczania statuetek laureatom towarzyszyć będzie jubileuszowy koncert z udziałem najbardziej uznanych polskich wykonawców. Swój udział potwierdzili między innymi: nominowany do nagrody Fryderyk aż w ośmiu kategoriach Vito Bambino, Daria Zawiałow, która powalczy między innymi o statuetkę w kategorii Autorka Roku i Artystka Roku, czy konkurująca z nią o ten ostatni tytuł Kasia Lins wyróżniona także nominacją do Fryderyka w kategorii Album Roku Indie Pop.
Na fryderykowej scenie zobaczymy również zespół Kwiat Jabłoni z nominacją do nagrody w kategorii Album Roku Pop i Zespół/Projekt Artystyczny Roku, grupę Carnal, wyróżnioną nominacją w kategorii Album Roku Metal, Paulinę Przybysz i Rosalie. walczące o Fryderyka w kategorii Album Roku Soul/R&B/Reggae, czy jeden z najpopularniejszych duetów ostatnich lat – braci Kacperczyk. Swój występ zapowiedzieli także Doda i Smolasty, Mery Spolsky i Ralph Kaminski, Kaśka Sochacka, Margaret, Daria ze Śląska, Dawid Tyszkowski, Dorota Miśkiewicz czy legendarna grupa KSU.
Zapowiada się wieczór pełen muzycznych atrakcji. A dzień wcześniej gratka dla fanów, czyli spotkania z wybranymi artystami i rozmowy nie tylko o szansach na Fryderyka.
Strefa fanów w PreZero Arena Gliwice
Znana z kulturalnych inicjatyw PreZero Arena w tym roku również otworzy drzwi dla miłośników muzyki podczas prób generalnych do Fryderyków! We czwartek, 21 marca, dzień przed Galą Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, od godziny 16:00 na terenie hali (przestrzeń przy wejściu C), będzie można spotkać się z wybranymi artystami: porozmawiać o płytach, zrobić zdjęcie, poprosić o autograf.
W strefie fanów na wielbicieli muzyki czekać będą między innymi WaluśKraksaKryzys, Chivas, grupa KSU, Natalia Przybysz, Dorota Miśkiewicz, Kasia Lins i Dawid Tyszkowski!
Spotkania mają charakter otwarty. Poprowadzą je dziennikarze radia RMF MAXX. Zapraszamy w imieniu organizatorów i artystów.
Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzowej Fryderyk Festiwal 2024 transmitowana będzie w TVN, Playerze oraz portalu Onet. Relacje z gali będzie można usłyszeć także na antenie Radia RMF.
Uroczysta Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu odbędzie się 22 marca w PreZero Arena Gliwice. Bilety na to wydarzenie są już dostępne na stronie kulturairozrywka.pl.
Fryderyk Festiwal 2024
Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu
22 marca 2024 r., PreZero Arena Gliwice
ul. Akademicka 50, 44-100 Gliwice
Więcej bieżących informacji na kanałach społecznościowych Fryderyk Festiwal oraz stronie www.fryderyki.pl.
Organizatorzy wydarzenia: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna, Daj Prawo Kulturze
Partner główny: Województwo Śląskie.
Współgospodarze wydarzenia: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Miasto Gliwice, PreZero Arena Gliwice.
Partnerzy wydarzenia: Związek Artystów Wykonawców STOART, Skoda, Grupa Orlen, House of Diamond, Tymbark, IMS sensory media, LaBiostetique.
Patroni medialni Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu: TVN, RMF, RMF MAXX, Onet.pl.
Producent wydarzenia: High Events.
Fryderyki to najważniejsze narody muzyczne przyznawane od 1995 r. przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi niemal 1900 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.
Zwycięzcy są wybierani w drugiej turze tajnego głosowania. Wówczas członkowie Akademii wskazują już tylko jedną pozycję w danej kategorii. W przypadku uzyskania tej samej liczby głosów przez dwie lub więcej nominowanych pozycji odpowiedniemu zwiększeniu ulega liczba zwycięzców.
Związek Producentów Audio Video (ZPAV) jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ok. 90% rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami producentów fonograficznych. Od momentu powstania w 1991 r. ZPAV prowadzi działania na rzecz dynamicznego rozwoju rynku muzycznego w Polsce.
Jest grupą krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1 400 firm w 66 krajach). ZPAV działa na forum legislacyjnym, współpracuje z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie ograniczenia naruszeń praw autorskich i pokrewnych, prowadzi szerokie działania edukacyjne oraz promocyjne, wspierające rozwój rynku muzycznego, m.in. opracowuje Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) oraz przyznaje wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt.
Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków – nagród muzycznych, przyznawanych przez środowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.